تعریف مارجین یا حاشیه (Margin) در فارکس

تعریف مارجین یا حاشیه (Margin) در فارکس

مارجین یا حاشیه، بر طبق لوریج محاسبه می شود، ولی برای اینه درک درستی از مفهوم حاشیه یا مارجین داشته باشید ابتدا لوریج را به فراموشی بسپارید و فکر کنید که لوریجی وجود ندارد.
مارجین مقداری از پول می باشد که در یک پوزیشن یا معامله وجود دارد، اینگونه تصور داشته باشید که شما یه حساب 20 هزار دلاری دارید و تصمیم گرفته اید دو هزار یورو در مقابل دلار آمریکا (EUR/USD) خریداری نمایید. برای خرید این دو هزار یورو با این فرض که نرخ یورو به دلار آمریکا مساوی با ۱٫۴۳۴۵ است، شما چه مقدار دلار آمریکا باید پرداخت کنید؟ در حقیقت چه میزان مارجین احتیاج دارید؟
وقتی نرخ در جفت ارز EUR/USD برابر ۱٫۴۳۴۵ باشد، یعنی ارزش هر یک یورو مساوی با ۱٫۴۳۴۵ دلار آمریکا است، بنابراین برای خرید دو هزار یورو شما باید ۲۸۶۹ دلار آمریکا پرداخت کنید.

۲۰۰۰ یورو = ۲۰۰۰ × ۱۴۳۴٫۵

بنابراین:

۲۰۰۰ یورو مساوی با ۲۸۶۹ دلار آمریکا می باشد.

اگر شما یک پوزیشنِ خرید ۲۰۰۰ EUR/USD گرفته باشید (یعنی شما دو هزار یورو در مقابل دلار آمریکا خریده اید) پس به اندازه ۲۸۶۹ دلار از کل 20 هزار دلار موجودی حساب فرضی شما، بلافاصله در این معامله درگیر خواهد شد. زمانی که شما حجم معامله (Volume) را برای مثال روی ۰٫۰۲ لات قرار می دهید (هر لات، یکصد هزار واحد از ارز سمت چپ می باشد، پس در اینجا ۰٫۰۲ لات یعنی

۰٫۰۲ × ۱۰۰،۰۰۰ = ۲۰۰۰ واحد از ارز سمت چپ که در مثال ما مساوی دو هزار یورو می گردد) و روی دکمه خرید کلیک می نمایید. برای خریدِ این دو هزار یورو ۲۸۶۹ دلار از حساب شما پرداخت می شود که به این مبلغ مارجین گفته می شود.
حالا مفهوم لوریج را می آموزیم، تصور کنید که حساب شما لوریج یک به صد (۱:۱۰۰) دارد ، در این صورت برای خرید همان دو هزار یورو در برابر دلار آمریکا که در حالت قبل توضیح دادیم شما باید یک صدم (یک از صد واحد ۱:۱۰۰) میزان پول لازم را پرداخت نمایید. در حالت قبل لوریج ۱:۱ بود که شما نسبت یک از یک واحد پول را باید پرداخت می کردید در حقیقت همه پول را باید پرداخت می نمودید. بنابراین با لوریج ۱:۱۰۰، برای خرید دو هزار یورو در مقابل دلار (۰٫۰۲ لات)، با همان نرخی که در مثال قبل گفته شد شما باید یک صدم از ۲۸۶۹ دلار را پرداخت نمایید که می شود ۲۸/۶۹ دلار.
اکنون با طرح یک سوال، مسئله را بیشتر بررسی می نماییم:
اگر شما بخواهید ۱ لات یورو در برابر دلار آمریکا را در حساب تان به لوریج یک به صد (۱:۱۰۰) با نرخ ۱٫۴۳۴۵ معامله نمایید، برای انجام این معامله چقدر مارجین احتیاج داریم؟

هر لات یورو در برابر دلار آمریکا، صد هزار یورو است. (100 واحد از ارز سمت چپ در EUR/USD)

نرخ EUR/USD مساوی با ۱٫۴۳۴۵

۱۰۰ هزار × ۱٫۴۳۴۵ مساوی با ۱۴۳۴۵۰ می باشد.

پس یک لات یورو مساوی با ۱۴۳۴۵۰ دلار است. لوریج ما ۱:۱۰۰ می باشد پس یک صدم آن را باید تامین کنیم. یعنی

۱۴۳۴۵۰ تقسیم بر ۱۰۰ برابر ۱۴۳۴٫۵۰ دلار.

پس یک پوزیشن با حجم یک لات EUR/USD در یک حساب با لوریح ۱:۱۰۰ احتیاج به ۱۴۳۴٫۵۰ دلار مارجین دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود اپلیکیشن بورس جادویی

شما میتوانید به زودی اپلیکیشن های بورس جادویی را از طریق وب سایت رسمی ما دانلود کنید

اطلاعات تماس :