تفاوت بیت کوین و اتریوم

تفاوت بیت کوین و اتریوم

سوالی که ذهن افراد زیادی را درگیر خود کرده است این می باشد که آیا اتریوم شبیه بیت کوین است؟ باید بگوییم که هم بله و هم خیر..
اتریوم مثل بیت کوین شبکه ای غیرمتمرکز بر اساس تکنولوژی بلاک چین می باشد، اما با این وجود از لحاظ تکنیکی این دو ارز تفاوت زیادی باهم دارند و مهم ترین فرق آن ها در حقیقت تفاوت در اهداف و توانایی های آن ها می باشد.
بیت کوین در واقع فقط بر پایه ی یکی از کاربردهای ویژه ی تکنولوژی بلاک چین قرار گرفته است. شبکه ای همتا به همتا

(peer to peer) که به کاربرانش اجازه ی انجام خدمات پرداختی آنلاین با بیت کوین را داده است. این در حالی می باشد که تمرکز اصلی بلاک چین اتریوم بر اجرای کدهای برنامه نویسی شده برای ساخت هرگونه برنامه غیرمتمرکز می باشد.
در بلاک چین اتریوم استخراج گران به جای استخراج بیت کوین، اتر (Ether) استخراج می کنند. توکنی که شبکه اتریوم را استحکام می بخشد.
این توکن بجز اینکه قابلیت داد و ستد دارد، به وسیله ی توسعه دهندگان برنامه ها با هدف پرداخت هزینه تراکنش ها و خدمات روی شبکه اتریوم نیز استفاده می شود.
همچنین توکن دیگری به نام گس (Gas) وجود دارد که از آن برای پرداخت هزینه به استخراج گران در شبکه استفاده می شود. هر قرارداد هوشمند برای اجرا نیاز به مقداری مشخص از توکن Gas دارد تا نظر استخراج گران را جلب نموده و داخل بلاک چین قرار بگیرد.

توجه داشته باشید که دو ارز رقیب؛ بیت کوین و اتریوم دو معقوله ی متفاوت و با اهداف کاملا متفاوت می باشند.
همانطور که قبلا گفته شد بیت کوین نخستین ارز رمزنگاری است و یک سیستم انتقال پول می باشد که به وسیله ی فناوری دفتر حساب عمومی توزیع شده، که نام آن بلاک چین است پشتیبانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *