فورک (Fork) چیست؟

فورک (Fork) چیست؟

داده های درج شده در بلاک چین غیر قابل تغییر هستند و زمانی که یک بلاک چین کار خود را شروع می نماید تا زمانی که کاربران آن را قبول کنند کسی نمی تواند جلوی فعالیت آن را بگیرد. در هر یک از ارزهای مجازی قوانینی توسط برنامه نویس ها تعریف شده که اصطلاحا به آن پروتکل گفته می شود و یک بلاک چین برطبق همان پروتکل تا ابد به ادامه ی کار خود می پردازد. به عنوان مثال ; برای بیت کوین قوانین تعیین شده به صورت زیر می باشد:
زمان هر بلاک ده دقیقه باشد – هر بلاک یک مگابایت گنجایش داشته باشد و …
بلاک چین

ولی اگر شخصی با قوانین بیت کوین یا هر ارز مجازی دیگر موافق نبود چه؟ اگر در شبکه ی یک ارز دیجیتال، یک اتفاق بد بیفتد چه؟
راه‌حل بسیار آسان است، به ‌روزرسانی یا ایجاد بلاک چین جدید که به اصطلاح به آن فورک گفته می شود. زمانی که گروهی از برنامه نویس ها از شرایط و قوانین یک ارز مجازی رضایت نداشته باشند یا اینکه شبکه با مشکلاتی رو به رو شود که حل آن اضطراری باشد، راه‌ حلی به نام فورک در مقابل این افراد می باشد.
واژه فورک یا انشعاب از پروژه‌های برنامه‌ نویسی نشأت گرفته است. در واقع با کپی کد منبع یک پروژه و ایجاد تحولاتی در آن، برنامه‌ ی جدیدی از درون برنامه قبلی به وجود می آید، بنابراین فورک در ارزهای دیجیتال هم با معنی یکسان و با بعضی پیچیدگی‌ های خود به کار گرفته می شود.
فورک یا انشعاب در اصطلاح به‌ گونه ای، آپدیت یا به ‌روزرسانی یک نرم‌ افزار می گویند که قادر است به روشی سازگار با قبل (backward- compatible) و یا ناسازگار با قبل (backward-uncompatible) باشد.
به‌ صورت خلاصه، لفظ فورک یا انشعاب تنها یک اصطلاح برای وقتی می باشد که یک نرم‌ افزار یا یک پروتکل، به روزرسانی می‌ شود. در زمینه ی ارزهای دیجیتال و بلاک چین فورک زمانی پیش می آید که شبکه به دو قسمت تقسیم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *